Амнести Интернешънъл България подаде своите препоръки по отношение на предстоящия преглед на състоянието на правата на човека в България за 2020-2025 г.
Основните препоръки, които Амнести отправя към страната са свързани със свободата на изразяване, правата на ЛГТБТИ+ хората, правата на бежанците, мигрантите и хората, търсещи или получили международна закрила, а също и борбата с насилието, основано на пола.
Макар, България да въведе законодателни промени и да направи постъпки за създаване на публична политика за предотвратяване на домашното насилие, решителни стъпки в посока превенция все още липсват.
През изминалата година Народното събрание прие спорни промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Освен че са дискриминационни, измененията създават правна несигурност, като въвеждат дефиниции, които не съществуват в нито една регионална или международна рамка или нямат ясно значение.
За последните 5 години не се наблюдава и съществен напредък по отношение на приемането на законодателство, което да осигурява прозрачност на медиите и да насърчава медийния плурализъм, нито пък за подобряване на защитата на журналистите от заплахи, тормоз и насилие.
Не на последно място, условията в приемните центрове остават незадоволителни, като не съществува независим механизъм за подаване на жалби, където бежанци, мигранти и хора, търсещи или получили международна закрила да могат да докладват за злоупотреби.
Какво представлява Универсалния периодичен преглед на ООН?
- УПП е механизъм на Съвета по правата на човека (спомагателен орган на Общото събрание на ООН), който бе стартиран през 2008 г.
- Всяка държава-членка подлежи на преглед на приблизително всеки 4 год. и 1/2. Понастоящем тече 4-ия цикъл на УПП.
- Всяка държава-членка на ООН участва в процеса и бива подлагана на преглед.
- Отчита се 100% участие на страните-членки на ООН в изминалите три цикъла.
- Това е единственият механизъм на ООН, който покрива всички категории права на човека.
Как България се ангажира с УПП?
- България последно е била обект на преглед през ноември 2020 г.
- Страната получава 233 препоръки от други държави по време на прегледа си в рамките на Третия цикъл на УПП.
- Препоръките, които България получава се отнасят до правна рамка и процедури за изпълнение, универсални и междусекторни въпроси, граждански и политически права, икономически, социални и културни права, права на жените и момичетата, правата на детето и правата на други уязвими групи като хора с увреждания и бежанци, мигранти и хора, търсещи и получили, международна закрила.

Вижте препоръките на Амнести Интернешънъл в рамките на 50-та среща на Работната група по УПП на този линк.