Разследване на Амнести Интернешънъл стигна до заключението, че Израел извършва геноцид срещу палестинците в Газа

Проучването на Амнести интернешънъл откри достатъчно основания, за да заключи, че Израел е извършил и продължава да извършва геноцид срещу палестинците в окупираната Ивица Газа, заяви организацията в своя доклад, публикуван на 05 декември 2024.

Докладът „Чувстваш се като получовек: геноцидът на Израел спрямо палестинците в Ивицата Газа”, документира как Израел е извършил и продължава да извършва геноцид спрямо палестинците в Ивицата Газа в хода на военната офанзива, започнала на 7 октомври 2023 г. след смъртоносните атаки на Хамас в южната част на Израел.

„Докладът на Амнести Интернешънъл показва, че Израел е извършил действия, забранени от Конвенцията за преследване и наказване на престъплението геноцид, с конкретното намерение да унищожи палестинците в Газа. Тези действия включват убийства, причиняване на сериозни телесни или психически увреждания и умишлено създаване на условия на живот за палестинците в Газа, целящи да доведат до тяхното физическо унищожение. “Месец след месец Израел се отнася към палестинците в Газа като към “полухора” – група, която не заслужава права и достоен живот, демонстрирайки намерението си да ги унищожи физически“, заяви Агнес Каламар, генерален секретар на Амнести Интернешънъл.

„Нашите изобличаващи открития трябва да послужат като предупредителен сигнал за международната общност: това е геноцид. Той трябва да спре сега. “

„Държавите, които продължават да продават оръжия на Израел в този момент, трябва да знаят, че нарушават задължението си да предотвратяват геноцид и рискуват да станат съучастници в него. Всички държави, които имат влияние върху Израел, особено ключови доставчици на оръжие като САЩ и Германия, но също така и други държави-членки на ЕС, Обединеното кралство и други, трябва да действат сега, за да сложат незабавно край на зверствата на Израел срещу палестинците в Газа.“

През последните два месеца кризата силно се изостри особено в северната част на провинцията Газа, където обсаденото население е изправено пред глад, разселване и унищожение, в условията на непрестанни бомбардировки и задушаващи ограничения за предоставяне на животоспасяваща хуманитарна помощ.

„Нашето изследване разкрива, че в продължение на месеци Израел извършва действия на геноцид, напълно наясно с непоправимите вреди, които нанася на палестинците в Газа. Израел продължава да го прави, пренебрегвайки безбройните предупреждения за катастрофалната хуманитарна ситуация и въпреки правно обвързващите решения на Международния съд на ООН, които нареждат на Израел да предприеме незабавни мерки, за да даде възможност за предоставяне на хуманитарна помощ на цивилните в Газа“, заяви Агнес Каламар.

„Израел многократно е твърдял, че действията му в Газа са законни и могат да бъдат оправдани с военната му цел да ликвидира Хамас. Но намерението за геноцид може да съществува паралелно с военните цели и не е необходимо да бъде единственото намерение на Израел.“

Амнести Интернешънъл разгледа действията на Израел в Газа отблизо и в тяхната цялост, като взе предвид тяхната повтаряемост и едновременност, както и непосредственото им въздействие и кумулативните им, взаимно подсилващи се последици. Организацията разгледа мащаба и тежестта на жертвите и разрушенията във времето. Тя анализира и публичните изявления на длъжностни лица, като установи, че забранените действия често са били обявявани или открито заявявани от високопоставени служители, отговарящи за военните действия.

„Като взехме предвид съществуващия преди това контекст на лишаване от собственост, апартейд и незаконна военна окупация, в който са били извършени тези действия, можехме да намерим само едно разумно заключение: намерението на Израел е физическото унищожаване на палестинците в Газа, независимо дали успоредно с военната цел за унищожаване на Хамас или като средство за нейното постигане“, заяви Агнес Каламар.

„Зверските престъпления, извършени на 7 октомври 2023 г. от Хамас и други въоръжени групировки срещу израелците и станалите жертви от други националности, включително умишлените масови убийства и вземането на заложници, никога не могат да оправдаят геноцида на Израел срещу палестинците в Ивицата Газа.“

Международната съдебна практика признава, че не е необходимо извършителят да успее в опитите си да унищожи защитената група, изцяло или частично, за да бъде извършен геноцид. Достатъчно е извършването на забранени действия с намерението да се унищожи групата като такава.

Докладът на Амнести Интернешънъл разглежда подробно нарушенията на Израел в Ивицата Газа в продължение на девет месеца между 7 октомври 2023 г. и началото на юли 2024 г. Организацията е интервюирала 212 души, включително палестински жертви и свидетели, местни власти в Ивицата Газа, здравни работници, извършила е работа на терен и е анализирала широк набор от визуални и цифрови доказателства, включително сателитни снимки. В доклада се анализират също изявления на висши израелски правителствени и военни служители, както и на официални израелски органи. На няколко пъти Амнести Интернешънъл сподели своите констатации с израелските власти, но към момента на публикуването не получи съществен отговор.

Безпрецедентен мащаб и значимост

Действията на Израел след смъртоносните атаки на Хамас на 7 октомври 2023 г. доведоха населението на Газа до ръба на колапса. Към 7 октомври 2024 г. бруталната военна офанзива е отнела живота на повече от 42 000 палестинци, включително над 13 300 деца, и е ранила още над 97 000 души, много от които при преки или умишлено безразборни нападения, често унищожаващи цели семейства от няколко поколения. Те причиниха безпрецедентни разрушения, които според експертите са в степен и със скорост, невиждани в нито един друг конфликт през XXI век, изравнявайки със земята цели градове и унищожавайки животоподдържаща инфраструктура, земеделски земи и културни и религиозни обекти. По този начин големи части от Газа станаха необитаеми.

Мохамед, който е избягал със семейството си от град Газа в Рафах през март 2024 г. и е бил разселен отново през май 2024 г., описва борбата им за оцеляване в ужасяващи условия:

„Трябва да предпазваш децата си от насекоми, от жегата, няма чиста вода, няма тоалетни, а бомбардировките не спират. Чувстваш се като получовек тук.“

Израел налага условия на живот в Газа, които създават смъртоносна комбинация от недохранване, глад и болести и излагат палестинците на опасност от бавна, планирана смърт. Израел също така е подложила стотици палестинци от Газа на задържане в изолация, изтезания и други форми на малтретиране.

Разгледани поотделно, някои от действията, разследвани от Амнести Интернешънъл, представляват сериозни нарушения на международното хуманитарно право и на международното право в областта на правата на човека. Но при разглеждане на по-голямата картина на военната кампания на Израел и кумулативното въздействие на неговите политики и действия, намерението за геноцид е единственото разумно заключение.

Намерение да унищожи

За да установи конкретното намерение на Израел за физическо унищожаване на палестинците в Ивицата Газа като такива, Амнести Интернешънъл анализира цялостния модел на поведение на Израел в Ивицата, прегледа дехуманизиращите и геноцидните изявления на израелски правителствени и военни служители, особено на най-високо ниво, в контекста на наложения от Израел апартейд, нечовешката блокада на Газа и незаконната 57-годишна военна окупация на палестинската територия.

Преди да стигне до заключението си, Амнести Интернешънъл разгледа твърденията на Израел, че неговите военни сили законно са се насочили към Хамас и други въоръжени групировки в Газа, и че произтичащите от това безпрецедентни разрушения и отказ на помощ са резултат от незаконно поведение на Хамас и други въоръжени групировки, като например, разполагане на бойци сред цивилното население или отклоняване на помощ. Организацията стигна до заключението, че тези твърдения не са достоверни. Наличието на бойци на Хамас в близост до или в рамките на гъсто населен район не освобождава Израел от задълженията му да вземе всички възможни предпазни мерки, за да пощади цивилното население и да избегне безразборни или непропорционални атаки. Проучването на организацията установи, че Израел многократно не е изпълнявал тези задължения, извършвайки множество престъпления на международното право, за които не може действията на Хамас да бъдат оправдание. Амнести Интернешънъл също така не откри доказателства, че отклоняването на помощи може да обясни крайните и умишлени ограничения на Израел върху животоспасяващата хуманитарна помощ.

„Нашите изобличаващи открития трябва да послужат като предупредителен сигнал за международната общност: това е геноцид. Той трябва да спре сега. “

Агнес Каламар, Амнести Интернешънъл

В своя анализ организацията разгледа и алтернативни аргументи, като например такива, че Израел е действал безразсъдно или че просто е искал да унищожи Хамас и не се е интересувал дали в процеса на това е трябвало да унищожи палестинците, демонстрирайки по-скоро бездушно пренебрежение към живота им, отколкото намерения за извършване на геноцид.

Въпреки това, независимо дали Израел разглежда унищожаването на палестинците като инструмент за унищожаване на Хамас или като приемлив страничен резултат от тази цел, този възглед за палестинците като същества, които са за еднократна употреба или че животите им са не достатъчно важни, за да бъдат взети предвид, сам по себе си е доказателство за намерението за извършване на геноцид.

Много от незаконните действия, документирани от Амнести Интернешънъл, са били предшествани от длъжностни лица, които са призовавали за тяхното изпълнение. Организацията прегледа 102 изявления, които са издадени от израелски правителствени и военни служители и други лица между 7 октомври 2023 г. и 30 юни 2024 г., които по същество дехуманизират палестинците, призовават или оправдават геноцидни действия или други престъпления срещу тях.

От тях Амнести Интернешънъл идентифицира 22 изявления, направени от висши служители, отговарящи за военната офанзива, които изглежда призовават или оправдават подобни действия, предоставяйки преки доказателства за намерение за извършване на геноцид. Този език често се повтаря, включително от израелските войници на място, както се вижда от аудиовизуалното съдържание, надлежно проверено от Амнести Интернешънъл, на което се вижда как войниците отправят призиви за „заличаване“ на Газа или за превръщането ѝ в необитаемо място и празнуват разрушаването на палестински домове, джамии, училища и университети.

Убийства и причиняване на тежки телесни или психически наранявания


Амнести Интернешънъл документира действията, равняващи се на геноцид, които са свързани с убийства и причиняване на тежки психически и телесни наранявания на палестинците в Газа, като прегледа резултатите от проведените разследвания на 15 въздушни удара в периода между 7 октомври 2023 г. и 20 април 2024 г., при които са убити най-малко 334 цивилни, включително 141 деца, и са ранени стотици други. Амнести Интернешънъл не откри доказателства, че някой от тези удари е бил насочен към военна цел.

В един от показателните случаи, който се е състоял на 20 април 2024 г., израелски въздушен удар разрушава къщата на семейство Абделал в квартал Ал-Джнейна в източната част на Рафах, убивайки три поколения палестинци, включително 16 деца, докато те спят.

Въпреки че тези случаи представляват само малка част от въздушните нападения на Израел, те са показателни за широкообхватния модел на повтарящи се преки нападения срещу цивилни лица и граждански обекти или умишлени безразборни нападения. Нападенията също така са извършени по начин, предназначен да причини голям брой смъртни случаи и наранявания сред цивилното население.

Създаване на условия на живот, планирани така, че да доведат до физическо унищожение

В доклада се документира как Израел умишлено е създал условия на живот на палестинците в Газа, които с течение на времето да доведат до тяхното унищожение. Израел умишлено създава условия на живот на палестинците в Ивицата Газа, целящи да доведат до тяхното унищожение. Тези условия са наложени чрез три едновременни модела на събития: увреждане и унищожаване на животоподдържаща инфраструктура и други обекти, необходими за оцеляването на цивилното население; многократното използване на широкообхватни, произволни и объркващи заповеди за масова „евакуация“ за насилствено изселване на почти цялото население на Газа; и отказ и възпрепятстване на предоставянето на основни услуги, хуманитарна помощ и други животоспасяващи доставки в и в рамките на Газа.

След 7 октомври 2023 г. Израел наложи пълна обсада на Газа, като прекрати подаването на електричество, вода и гориво. През деветте месеца, разгледани за целите на настоящия доклад, Израел поддържа задушаваща, незаконна блокада, контролира стриктно достъпа до енергийни източници, не улеснява достъпа на хуманитарни организации в Газа и възпрепятства вноса и доставката на животоспасяващи стоки и хуманитарна помощ, особено в районите на север от Вади Газа. По този начин те задълбочават вече съществуващата хуманитарна криза. Това, в съчетание с огромните щети, нанесени на домовете, болниците, водоснабдителните и канализационните съоръжения и земеделските земи в Газа, както и масовото принудително разселване, води до катастрофални нива на глад и до тревожно разпространение на болести. Въздействието е особено тежко за малките деца и бременните или кърмещи жени, като се очакват дългосрочни последици за тяхното здраве.

„Сеизмичният, срамен провал на международната общност в продължение на повече от година да окаже натиск върху Израел да прекрати жестокостите си в Газа, като първо забави призивите за прекратяване на огъня, а след това продължи трансфера на оръжия, е и ще остане петно върху колективната ни съвест.“

Неведнъж Израел има възможността да подобри хуманитарната ситуация в Газа, но в продължение на повече от година многократно отказва да предприеме мерки, които очевидно са в техните правомощия, като например да отворят достатъчно пунктове за достъп до Газа или да премахнат строгите ограничения за това какво може да влезе в Ивицата, като вместо това възпрепятства доставките на помощи в Газа, докато ситуацията прогресивно се влошава.

Чрез многократните си заповеди за „евакуация“ Израел разсели близо 1,9 милиона палестинци – 90% от населението на Газа – във все по-малки и опасни парчета земя при нечовешки условия, като някои от тези хора са принудително разселени до 10 пъти. Тези многобройни вълни на изселване оставят много хора без работа и с дълбоки травми, особено след като около 70% от жителите на Газа са бежанци или потомци на бежанци, чиито градове и села са били етнически прочистени от Израел по време на Накба през 1948 г.

Въпреки че условията бързо се превърнаха в неподходящи за човешки живот, израелските власти отказаха да обмислят мерки, които биха защитили разселените цивилни граждани и биха осигурили задоволяването на основните им нужди, което показва, че действията на Израел са били умишлени.

Те отказаха да позволят на разселените лица да се завърнат в домовете си в северната част на Газа или да се преместят временно в други части на окупираната палестинска територия или в Израел, като продължават да отказват на много палестинци правото им да се завърнат съгласно международното право в районите, от които са били разселени през 1948 г. Те правят това, знаейки, че за палестинците в Газа няма безопасно място, където да избягат.

Отговорност за геноцида

„Сеизмичният, срамен провал на международната общност в продължение на повече от година да окаже натиск върху Израел да прекрати жестокостите си в Газа, като първо забави призивите за прекратяване на огъня, а след това продължи трансфера на оръжия, е и ще остане петно върху колективната ни съвест“, заяви Агнес Каламар.

„Правителствата трябва да престанат да се преструват, че са безсилни да сложат край на този геноцид, за който допринесоха десетилетията на безнаказаност за нарушенията на международното право от страна на Израел. Държавите трябва да надхвърлят простото изразяване на съжаление или ужас и да предприемат решителни и устойчиви международни действия, колкото и неудобно да е установяването на геноцид за някои от съюзниците на Израел.“

„Издадените миналия месец от Международния наказателен съд заповеди за арест на министър-председателя Бенямин Нетаняху и бившия министър на отбраната, Йоав Галант за военни престъпления и престъпления срещу човечеството дават надежда за дългоочакваното правосъдие за жертвите. Държавите, които са страни по Римския статут следва да се съобразят с решението на съда и да демонстрират зачитане на универсалните принципи на международното право, като арестуват и предадат издирваните от Международния наказателен съд лица.“

„Призоваваме Кабинета на прокурора на Международния наказателен съд спешно да обмисли добавянето на геноцида към списъка с престъпленията, които разследва, и всички държави да използват всички правни възможности, за да изправят извършителите пред съда. Никой не трябва да има право да извършва геноцид и да остава ненаказан.“

Също така Амнести Интернешънъл призовава всички цивилни заложници да бъдат освободени безусловно и да се потърси отговорност от Хамас и други палестински въоръжени групировки, отговорни за престъпленията, извършени на 7 октомври 2023 г.

Организацията също така призовава Съвета за сигурност на ООН да наложи целенасочени санкции срещу израелски и хамаски официални лица, които в най-голяма степен са замесени в нарушения и престъпления на международното право.

Обща информация

На 7 октомври 2023 г. Хамас и други въоръжени групировки безразборно изстрелват ракети по южната част на Израел и извършват умишлени масови убийства и вземане на заложници там, като убиват 1200 души, включително над 800 цивилни, отвличат 223 цивилни и пленяват 27 войници. Престъпленията, извършени от Хамас и други въоръжени групи по време на това нападение, ще бъдат във фокуса на предстоящ доклад на Амнести Интернешънъл.

От октомври 2023 г. насам Амнести Интернешънъл провежда задълбочени разследвания на многобройните нарушения и престъпления според международното право, извършени от израелските сили, включително преки нападения срещу цивилни граждани и цивилни обекти и умишлено безразборни нападения, при които са убити стотици цивилни, както и други незаконни нападения и колективно наказание на цивилното население. Организацията призова Кабинета на прокурора на Международния наказателен съд да ускори разследването на ситуацията в Държавата Палестина и води кампания за незабавно прекратяване на огъня.