Трябва да се проведе независимо и безпристрастно разследване на обстоятелствата, при които най-малко 15 палестински медици и спасители, отишли в южната част на Ивицата Газа за спасителна операция, са били застреляни, след като израелските сили са открили огън по автомобилите им, заяви днес Амнести Интернешънъл, като повтори призивите си да се осигури незабавен достъп на независими наблюдатели до окупираната Ивица Газа.
Сред убитите са осем здравни работници от Палестинското дружество на Червения полумесец (PRCS), един служител на UNRWA и шестима членове на Палестинската гражданска защита. Още един парамедик от Червения полумесец остава в неизвестност.
„Тези хора бяха парамедици и спасители, които ден след ден излагаха живота си на опасност, смело се изправяха срещу бомби и куршуми и работеха в ужасяващи условия, за да спасяват човешки животи. Фактът, че те са били убити, докато са се опитвали да спасяват хора, е дълбоко обезпокоителен и представлява абсолютна трагедия. Медицинският персонал, изпълняващ хуманитарните си задължения, трябва да бъде уважаван и защитаван при всички обстоятелства. Умишлените нападения срещу медици и хуманитарни работници са забранени от международното право и представляват военни престъпления. Когато медицинските и хуманитарните работници са възпрепятствани да извършват своята животоспасяваща дейност, страдат всички жертви на конфликти. Тези убийства трябва да бъдат независимо и безпристрастно разследвани, а извършителите да бъдат подведени под отговорност“, заяви Ерика Гевара Росас, Старши директор на Амнести Интернешънъл за изследвания, политика, застъпничеството и кампании.
Тези убийства трябва да бъдат независимо и безпристрастно разследвани, а извършителите да бъдат подведени под отговорност
Ерика Гевара Росас, Старши директор на Амнести Интернешънъл за изследвания, политика, застъпничеството и кампании
Според член на Палестинската гражданска защита, интервюиран от Амнести Интернешънъл, жертвите са пътували до района на Хашашин в Рафах, южната част на Ивицата Газа, на 21 март 2025 г. по време на съвместна спасителна мисия на Червения полумесец и Палестинската гражданска защита. Те са отишли в района, за да окажат помощ на редица ранени хора, включително на медика от Червения полумесец, Mustafa Khafaja, който е бил ранен, след като е отишъл в района, за да окаже първа помощ на хора, пострадали в резултат на израелски обстрел. Екипът на Червения полумесец е бил в безизвестност в продължение на дни, преди телата им да бъдат открити на 30 март в масов гроб след мъчително деветдневно издирване.
Един от парамедиците е задържан от израелските сили, след което е освободен на 23 март.
Израелските военни заявиха, че при първоначалното разследване е установено, че техните войски са открили огън по превозни средства, които са сметнали за „подозрителни“, като признаха, че са стреляли по палестински линейки и пожарни коли. По това време израелските сили са имали пълен контрол над района.
Амнести Интернешънъл ще продължи да разследва подробностите по този инцидент. Усилията за разследване на нарушенията и престъпленията по международното право в Газа продължават да бъдат сериозно възпрепятствани от пълната обсада на Ивицата Газа от страна на Израел, включително от отказа да се предостави достъп на разследващи правата на човека, включително на съдебни експерти.
„Продължаващият отказ на Израел да допусне до Газа съдебни експерти и независими следователи, включително от Международния наказателен съд (МНС) и международни организации за правата на човека като Амнести Интернешънъл, ще засили безнаказаността и ще окуражи извършителите на военни престъпления от всички страни“, заяви Ерика Гевара Росас.
„Изследванията на Амнести Интернешънъл показват, че Израел е отговорен за военните престъпления и геноцида в Газа. Не трябва да се позволява на израелските власти да продължават да възпрепятстват разследванията на жестоките престъпления, пренебрегвайки правно обвързващите разпореждания на Международния съд. Те трябва незабавно да разрешат провеждането на безпристрастни и независими разследвания и събирането и съхраняването на жизненоважни доказателства от професионални следователи, включително тези, упълномощени от ООН и Международния наказателен съд, както и работещите за палестински и международни организации за правата на човека. Без такива разследвания Израел лишава жертвите от всякаква перспектива за справедливост и обезщетение.“
Всеки ден на бездействие коства живота на хората в Газа и допълнително окуражава извършителите
Ерика Гевара Росас
„Предвид наглото пренебрегване на международното право от страна на Израел, включително на основните принципи на международното хуманитарно право, държавите не могат да продължат да мълчат и да бездействат. Те имат ясни задължения да гарантират, че Израел спазва международното хуманитарно право, и да сложат край на геноцида и другите груби нарушения на международното право от страна на Израел срещу палестинците. Всеки ден на бездействие коства живота на хората в Газа и допълнително окуражава извършителите.“
Израелският геноцид в Газа вече доведе до безпрецедентен брой убити хуманитарни работници, огромното мнозинство от които са палестинци. Общо от 7 октомври 2023 г. насам в Газа са убити най-малко 408 хуманитарни работници, включително най-малко 280 служители на UNRWA и 34 служители на Палестинското дружество на Червения Полумесец.