Турските власти трябва да прекратят употребата на ненужна и безразборна сила от страна на силите за сигурност срещу мирни демонстранти и да разследват незаконните актове на насилие, извършени от полицията срещу протестиращите, заяви Амнести Интернешънъл, предвид засилващите се протести срещу задържането на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу.
Призивът идва след удължаването на общата забрана за протести в три града и след като властите потвърдиха, че от началото на протестите на 19 март са задържани 1133 протестиращи. Той идва и на фона на съобщенията за пострадали, за ограничаване на социалните медии и за задържане на журналисти, които отразяват преобладаващо мирните протести, при внезапни обиски рано сутрин.
„Използването на ненужна и безразборна сила от страна на полицията срещу мирните протестиращи в Турция трябва незабавно да спре. Амнести Интернешънъл прегледа видеоматериалите от многобройните инциденти и спешно напомня на турските власти, че трябва да се придържат към международното право и стандартите в областта на правата на човека, когато охраняват протестите“, заяви Агнес Каламар, Генерален секретар на Амнести Интернешънъл.
„Амнести Интернешънъл прегледа кадри, показващи напълно неоправдана употреба на сила от страна на полицията срещу мирни демонстранти, които са били бити с палки и ритани, когато са били на земята. Безразборното използване на лютив спрей, сълзотворен газ и водно оръдие срещу мирни протестиращи е шокиращо, както и използването на пластмасови куршуми от полицията – понякога изстреляни от близко разстояние в лицето и горната част на тялото – които са причинили множество наранявания и дори хоспитализации. Тези незаконни актове на насилие трябва да бъдат незабавно разследвани, а извършителите да бъдат изправени пред съда.“, допълва тя.
Безразборното използване на лютив спрей, сълзотворен газ и водно оръдие срещу мирни протестиращи е шокиращо, както и използването на пластмасови куршуми от полицията
Агнес Каламар, Главен секретар на Амнести Интернешънъл
Преобладаващо мирните демонстрации започнаха в Истанбул след вкарването в затвора на Екрем Имамоглу, ключов съперник и яростен критик на президента на Турция Ердоган. Те се разпространиха в по-голямата част от страната и бяха посрещнати с жестока сила.
Амнести напомня на турските власти, че употребата на сила от страна на полицията трябва да бъде строго контролирана. Сълзотворният газ и водното оръдие, например, никога не трябва да се използват, освен ако няма широко разпространено насилие срещу хора, което не може да бъде овладяно с по-малко опасни мерки. Дори когато някои участници участват в изолирани актове на насилие (т.е. използват сила, която може да доведе до нараняване или смърт, или до сериозни материални щети), това не прави целия протест немирен и никога не може да оправдае безразборната употреба на сила от полицията срещу всички участници.
Изключително важно е турските власти да зачитат и защитават правото на мирни събрания, незабавно да отменят всеобщите забрани за протести
При поредица от внезапни обиски на 24 март най-малко осем журналисти, които са отразявали протестите, бяха задържани в домовете си. Потребителите на интернет се сблъскаха с намаляване на скоростта му, което продължи 42 часа, ограничавайки достъпа до социалните медии и новинарските сайтове, а повече от 700 акаунта на журналисти, активисти и опозиционери в Twitter/X бяха блокирани.
„Ограничаването на достъпа до интернет е грубо посегателство срещу правото на свобода на изразяване. Властите трябва да се въздържат да прибягват до такива мерки. Компаниите за социални медии, а именно Х, трябва да предприемат незабавни мерки, за да гарантират възстановяването на акаунтите на хора, критикуващи турското правителство“, заяви Агнес Каламар.
„Изключително важно е турските власти да зачитат и защитават правото на мирни събрания, незабавно да отменят всеобщите забрани за протести и да освободят всички неоснователно и произволно задържани лица, задържани единствено за това, че са упражнявали правото си на свобода на изразяване и мирен протест.“
Обща информация
Сред журналистите, задържани тази сутрин, са Али Онур Тосун, Бюлент Кълъч, Зейнеп Курай, Ясин Акгюл, Хайри Тунч, Куртулуш Аръ, Зишан Гюр, Мурат Коджабаш и Баръш Индже.
След заповедта на главния прокурор на Истанбул за задържане на повече от 100 души, включително Екрем Имамоглу и двама видни районни кметове в Истанбул, на 23 март 48 души бяха задържани в предварителния арест. С мерки за неотклонение бяха освободени 44 души.
Екрем Имамоглу беше задържан в предварителния арест съгласно Закона за борба с престъпните организации с цел печалба, както и по обвинения в „подкуп, присвояване, незаконно придобиване на лични данни и манипулиране на търгове“.