На 25 декември 2024 г. президентът на Ангола Жоао Лоуренсо обяви, че е помилвал Ана да Силва Мигел (известна като Нет Нахара) и активистите Адолфо Кампуш, Ерменегилдо Виктор Жозе (известен като Жилдо дас Руас), Жилсон Морейра (известен като Танаис Неутро) и Абрао Педро Сантуш (известен като Пенсадор).
Властите са освободили Нет Нахара на 1 януари 2025 г., а останалите четирима – на 6 януари 2025 г.
Нет Нахара бе арестувана на 13 август 2023 г. в дома ѝ в столицата на Ангола Луанда, след като излъчва на живо видеоклип в TikTok, в който критикува президента Лоуренсо. Полицията арестува другите четирима активисти на 16 септември 2023 г. в Луанда преди планиран протест в знак на солидарност с таксиметровите шофьори.
„Най-сетне Нет Нахара, Адолфо Кампуш, Жилдо дас Руас, Танаис Неутро и Пенсадор са свободни. Щастливи сме, че те са у дома при близките си.“
Сара Джаксън, заместник-регионален директор на Амнести Интернешънъл за Източна и Южна Африка
Властите умишлено отказват на някои от петимата здравни грижи в ареста, включително спешна операция и ежедневно лечение на ХИВ.
Амнести Интернешънъл проведе широка кампания за освобождаването на петимата с петиции, публични изявления, събития и др. и ги подкрепяше чрез семействата и адвокатите им по време на задържането им. Нет Нахара беше част от кампанията „Пиши за права“ през 2024 г. – най-голямата кампания на Амнести Интернешънъл за правата на човека.
В отговор на освобождаването на петима произволно задържани критици на правителството в Ангола след повече от година в затвора, Сара Джаксън, заместник-регионален директор на Амнести Интернешънъл за Източна и Южна Африка, заяви:
„Най-сетне Нет Нахара, Адолфо Кампуш, Жилдо дас Руас, Танаис Неутро и Пенсадор са свободни. Щастливи сме, че те са у дома при близките си.“
Правителството на Ангола трябва да зачита правото на всеки на свобода на изразяване и мирно събиране и да сложи край на произволното задържане и изтезанията в страната.
Сара Джаксън, заместник-регионален директор на Амнести Интернешънъл за Източна и Южна Африка
„Въпреки че празнуваме освобождаването им, те въобще не трябваше да попадат в затвора. Властите ги арестуваха единствено за това, че са упражнили правото си на свобода на изразяване и на мирно събиране. Очакваме да получат медицинската помощ, която властите умишлено им отказваха в затвора. Правителството на Ангола трябва да зачита правото на всеки на свобода на изразяване и мирно събиране и да сложи край на произволното задържане и изтезанията в страната. То трябва спешно да потърси отговорност от всеки, който е заподозрян в отговорност за нарушаването на правата на тези петима активисти.“