В отговор на решението на Израел да прекъсне електрозахранването на завод за обезсоляване на питейна вода в окупираната Ивица Газа, седмица след като блокира достъпа на жизненоважна хуманитарна помощ до Ивицата, Старшият директор на Амнести Интернешънъл за изследвания, политика, застъпничество и кампании Ерика Гевара Росас заяви:
„Решението на Израел да прекъсне електрозахранването на основната действаща инсталация за обезсоляване в Газа, седмица след като спря влизането на всякаква хуманитарна помощ и търговски доставки, включително гориво и храни, нарушава международното хуманитарно право и е още едно доказателство за геноцида на Израел срещу палестинците в окупираната Ивица Газа.“
„Тези нечовешки и незаконни действия са ясна индикация, че Израел продължава политиката си на умишлено налагане на палестинците в Газа на условия на живот, които целят да доведат до тяхното унищожение – акт, забранен от Конвенцията за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид. Те също така са напомняне за контрола, който Израел има като окупационна сила, позволяващ му да включва и изключва жизненоважни услуги във всеки един момент.“
„Не трябва да се позволява на Израел да използва водата като оръжие за война. Горивото, храната, подслонът и другите доставки, които са от решаващо значение за оцеляването на цивилното население, са въпрос на живот и смърт, а не средство за оказване на натиск в преговорите.“
Ерика Гевара Росас, Старши директор за изследвания, политика, застъпничество и кампании
„Газа е в състояние на прекъсване на електрозахранването от 11 октомври 2023 г., след решението на тогавашния министър на енергетиката Израел Кац да прекъсне доставките на електроенергия чрез Израелската електрическа корпорация, които се заплащат от Палестинската автономия. Това принуди единствената електроцентрала в Газа да спре работа. На 14 ноември 2024 г. заводът за обезсоляване на Южно море става единственото съоръжение в Газа, което е включено отново към електрическата мрежа на Израел. Решението за повторното му изключване сега ще намали капацитета му за производство на питейна вода с 85%, – от 18 000 куб. м питейна вода на ден до едва 3 000 – което ще има унищожителни последици за цивилното население в централната и южната част на Газа.“
„Ивицата Газа вече преживява водна и санитарна катастрофа вследствие на огромните щети и разрушения на водната и санитарната инфраструктура, причинени от военните операции на Израел и продължаващата незаконна блокада. Пълното блокиране на доставките на гориво заплашва да спре и други водни съоръжения, включително кладенци.“
„Не трябва да се позволява на Израел да използва водата като оръжие за война. Горивото, храната, подслонът и другите доставки, които са от решаващо значение за оцеляването на цивилното население, са въпрос на живот и смърт, а не средство за оказване на натиск в преговорите.“
„Израелските власти трябва незабавно и напълно да възстановят електрозахранването на Газа – не само на завода за обезсоляване – и да позволят на цивилното население неограничен достъп до основни стоки и услуги. В качеството си на окупационна сила Израел има правно задължение съгласно международното хуманитарно право да осигури в максимална степен с наличните си средства доставката на храна, лекарства и други материали, които са от съществено значение за оцеляването на цивилното население в Газа.“