В отговор на приемането на законопроект, който забранява Прайд шествията в Унгария и позволява на властите да налагат глоби на организаторите и участниците, както и да използват софтуер за лицево разпознаване, за да идентифицират участниците, Давид Виг, Директор на Амнести Интернешънъл Унгария, заяви:
„Този закон е директна атака срещу ЛГБТИ общността и грубо нарушение на задълженията на Унгария да забрани дискриминацията и да гарантира свободата на изразяване и мирните събрания.“
„Този закон е директна атака срещу ЛГБТИ общността и грубо нарушение на задълженията на Унгария да забрани дискриминацията и да гарантира свободата на изразяване и мирните събрания.“
Давид Виг, Директор на Амнести Интернешънъл Унгария
„В навечерието на 30-ата годишнина на Будапещенския Прайд през юни тази вредна забрана връща часовника три десетилетия назад, като допълнително подкопава трудно извоюваните права на ЛГБТИ хората в Унгария. За съжаление това е само последната от поредицата дискриминационни мерки, предприети от властите, които са насочени срещу ЛГБТИ лица и групи и ги заклеймяват.“
„Фалшивото оправдание за приемането на този закон – че събитията и събранията биха били „вредни за децата“ – се основава на вредни стереотипи и дълбоко вкоренена дискриминация, хомофобия и трансфобия. Унгарският президент не трябва да подписва този законопроект, а вместо това властите трябва да гарантират, че ЛГБТИ хората могат свободно да изразяват своята идентичност, както и да организират и участват в публични събития.“
Обща информация
Законопроектът изменя Закона за правото на събрания и обявява за престъпление провеждането на събития, които нарушават унгарското законодателство в областта на Закона за пропагандата, който забранява „изобразяването или популяризирането“ на хомосексуализма сред лица под 18 години. Присъствието на подобни събития се превръща в нарушение на закона.
За хората, които присъстват на прайда, ако той е забранен, може да бъде наложена глоба в размер до 200 000 HUF (500 EUR).
Новият закон беше внесен в унгарския парламент на 17 март и днес беше приет по ускорена процедура без консултации. Законът трябва да влезе в сила на 15 април.
Правото на свобода на мирните събрания е все по-често обект на атаки в цяла Европа, като държавните органи заклеймяват, възпрепятстват, възпират, наказват и преследват хората, които организират и участват в мирни протести. В неотдавнашен доклад Амнести Интернешънъл документира ограничения на правото на протест в 21 държави, включително Унгария. Унгария е сред страните, които пренебрегват своите международни и регионални задължения в областта на правата на човека да зачитат, защитават и улесняват мирните събрания, да премахват пречките и да избягват необоснована намеса в правото на упражняване на правото на мирни събрания.
Вижте повече на: https://www.amnesty.org/en/documents/eur01/8199/2024/en/