Утре, 12 февруари, Европейският съд по правата на човека ще разгледа три дела срещу Латвия, Литва и Полша относно твърдения за незаконно изтласкване – връщане на мигранти и бежанци на границата – от тези държави от ЕС към Беларус. Това е първият път, когато Европейският съд ще се произнесе по последиците за правата на човека от това, което ЕС и неговите държави членки наричат „инструментализирана“ миграция.
Делегати на Амнести Интернешънъл ще присъстват на заседанието.
„Свидетели сме на нарастваща тенденция да се изтъкват съображения за сигурност в миграционните политики. Трябва да се противопоставим на усилията за нормализиране на дискриминационните изключения от правата на човека, въз основа на така наречените „извънредни“ ситуации“, заяви Манди Мудариква, ръководител на Отдела за стратегически съдебни дела на Амнести Интернешънъл.
„Проучванията на Амнести Интернешънъл показват, че Латвия, Литва и Полша упражняват безсрамем миграционен контрол и използват практики на изтласкаване под прикритието на борбата с така наречената „инструментализирана“ миграция.“
„Нашето изследване показва и ролята на беларуските власти в изострянето на тежката ситуация на границата и застрашаването на човешки животи. Този факт не освобождава Латвия, Литва и Полша от техните международни задължения в областта на правата на човека и трябва да предизвиква повече, а не по-малко хуманност.“
„Тези дела и евентуалното решение представляват решаваща възможност за потвърждаване на правото на убежище, абсолютния характер на задълженията за неотблъскване и правото на хората да не бъдат принуждавани да се връщат на място, където са изложени на нечовешко отношение и всякакви нарушения на правата на човека.“
Обща информация
На 26 април 2023 г. и на 18 октомври 2024 г. Амнести Интернешънъл внесе молба за намеса на трета страна в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) по делата C.O.G.G. и други срещу Литва и H.M.M. и други срещу Латвия.
Двете дела повдигат важни въпроси относно член 3 от Европейската конвенция за правата на човека, който гарантира забраната на изтезанията, включително в компонентите си за забрана на връщането, член 13 относно правото на ефективни правни средства за защита и член 4 от Протокол 4 (A4P4), който забранява колективното експулсиране.
Амнести Интернешънъл отдавна е документирала случаи на насилие и нарушаване на правата на човека на латвийската, литовската и полската граница с Беларус. В тези страни злоупотребата с извънредни правомощия ескалира в редица нарушения на правата на човека, включително незаконно връщане, изтезания и друго малтретиране, произволно задържане и използване на сплашване и насилие, за да се принудят хората да се върнат „доброволно“.