В отговор на решението на съда в Северна Дакота, което осъди „Грийнпийс“ да плати най-малко 660 млн. долара на компанията за изкопаеми горива Energy Transfer, след като призна организацията за отговорна за клевета и за действията на протестиращите срещу петролопровода Dakota Access през 2016 и 2017 г., Генералният секретар на Амнести Интернешънъл Агнес Каламар заяви:
„Тази унищожителна присъда създава редица дълбоко вредни прецеденти по отношение на правото на свобода на словото, сдружаване и мирен протест и излага на риск самото бъдеще на „Грийнпийс“. Тя има тежки последици за коренното население и други защитници на околната среда и климатични активисти, които неуморно работят за защита на правата на човека. Няма съмнение, че то ще има смразяващ ефект върху онези, които водят кампании за разкриване на неправомерни действия от страна на големи компании в САЩ и по целия свят.“
„Избраният от Energy Transfer път на съдебни действия може да се разглежда като стратегически съдебен иск срещу публичното участие (SLAPP), който има за резултат потискане на правото на свобода на изразяване и на мирни събрания и нанасяне на значителни вреди на „Грийнпийс“, източване на ресурсите им чрез продължителни дела и прекомерно високи обезщетения и възпрепятстване на способността им да се борят.“
Тази унищожителна присъда създава редица дълбоко вредни прецеденти по отношение на правото на свобода на словото, сдружаване и мирен протест и излага на риск самото бъдеще на „Грийнпийс“
Агнес Каламар, Генерален секретар на Амнести Интернешънъл
„Въпреки че SLAPP не са ново явление, през последните години наблюдаваме тревожно нарастване на използването им за атакуване на правозащитници, цензуриране на критиката и предотвратяване на прозрачността и отчетността в ключови области като климатичната справедливост. Това накара много държави и регионални институции да въведат законодателство срещу SLAPP и други важни инструменти за противодействие на широко разпространените заплахи, които те представляват. Такива защити съществуват и в Съединените щати, но липсата на анти-SLAPP закони в Северна Дакота може би е довело до този резултат.“
„Освен че наказва „Грийнпийс“, тази присъда би могла да има и смразяващ ефект върху коренните народи, които често са на първата линия в защитата на климатичната и екологичната справедливост. Амнести Интернешънъл отдавна защитава правата на коренните народи да протестират срещу тръбопровода Dakota Access, както и правото им тяхното мнение да бъде взето предвид и да бъде извършена оценка на това как тръбопровода ще повлияе на техните земи, култура и достъп до чиста вода.“
„В крайна сметка инфраструктурните проекти за изкопаеми горива като този вредят не само на коренните народи, но и на цялото човечество и планетата. Науката е ясна: нуждаем се от спешно и справедливо постепенно прекратяване на добива, производството и използването на изкопаеми горива, за да избегнем най-лошите последици от климатичните промени. Време е светът да се справи с корпоративната алчност, която унищожава нашата планета и вреди на всички на нея.“