- Иран, Ирак и Саудитска Арабия са отговорни за 91% от екзекуциите.
- Смъртното наказание се използва срещу протестиращи и етнически групи.
- Драстично е нараснал броят на екзекуциите заради престъпления, свързани с наркотици.
Броят на екзекуциите в света е достигнал тревожен рекорд през 2024 година – извършени са повече от 1 500 екзекуции и това е най-големият брой екзекуции от 2015 година насам.
Според доклада на Амнести Death Sentences and Executions 2024, през миналата година са били регистрирани 1 518 екзекуции, което е най-много от 2015 година, когато са били извършени поне 1 634 смъртни наказания. Почти всички екзекуции са били извършени в страните от Близкия изток. Въпреки че броят на страните, които практикуват смъртното наказание, е на исторически минимум, броят на екзекуциите в отделните държави драстично се увеличава.
Тези цифри не включват хиляди екзекуции, които най-вероятно са извършени в Китай – най-големият изпълнител на смъртно наказание в света – както и в Северна Корея и Виетнам, където екзекуциите също са често срещани и са предмет на държавна тайна. Данни от Палестина и Сирия липсват поради невъзможност да бъдат проверени.
Три държави са начело
Преобладаващата част от изпълнени смъртни присъди се дължи на Иран, Ирак и Саудитска Арабия, които общо са извършили 1 380 екзекуции.
- В Ирак броят на екзекуциите се е увеличил почти четворно (от най-малко 16 на 63).
- Саудитска Арабия екзекуциите са се удвоили (от 172 на 345).
- В Иран броят на екзекуциите се е увеличил с 119 екзекуции повече от миналата година (от 853 на 972), като така той е отговорен за 64% от всички известни екзекуции в света.
„Смъртното наказание е отвратителна практика, която няма място в съвременния свят. Независимо от усилията на някои държави да запазят тези ужасни действия в тайна, е ясно, че мнозинството държави по света се отдръпва от смъртното наказание“, заявява генералният секретар на Амнести Интернешънъл, Агнес Каламар.
Злоупотреба със смъртното наказание с цел репресии
През 2024 година Амнести е регистрирала редица случаи, в които смъртното наказание е било използвано за потискане на протести и заглушаване на политическите противници.
В Съединените щати са били извършени 25 екзекуции (за сравнение през 2023 година са извършени 24 екзекуции), като президентът Тръмп многократно защитаваше смъртното наказание като средство за борба с „насилниците и чудовищата“ и така разпространяваше погрешното впечатление за неговия възпиращ ефект.
В Близкия изток смъртното наказание е било систематично използвано за ликвидиране на правозащитни активисти, противници на режимите и етнически малцинства.
„Тези, които се противопоставиха на репресивните режими, платиха най-високата цена – особено в Иран и Саудитска Арабия“, посочва Каламар. „През 2024 година Иран е извършил екзекуции на хора, свързани с протестите по време на протестното движение „Жена, живот, свобода“, включително на млад човек с умствени увреждания, който бил екзекутиран заради признание, получено чрез изтезания“, добавя тя.
Саудитска Арабия продължи да извършва екзекуции на политически противници и шиитски протестиращи. През август например беше екзекутиран Абдулмаджид ал-Нимр, който първоначално беше обвинен в участие в протестите, но присъдата му по-късно беше променена на предполагаемо сътрудничество с Ал-Кайда.
Тревога будят и опитите за възстановяване на смъртното наказание – Демократична република Конго обяви намерението си да възобнови екзекуциите, а Буркина Фасо планира да въведе отново смъртното наказание за по-леки престъпления.
Екзекуции за наркопрестъпления
Повече от 40% от всички екзекуции през 2024 година са били извършени за наркопрестъпления, което е в противоречие с международното право, което позволява смъртното наказание само за „най-тежките престъпления“.
Страните, които най-често извършват екзекуции на наркопрестъпници, са Китай, Иран, Саудитска Арабия, Сингапур и вероятно Виетнам. Тези екзекуции често засягат социално уязвими групи и нямат доказан възпиращ ефект.
„Смъртното наказание за наркопрестъпления не само че е неефективно, но и незаконно. Държави като Малдивите, Нигерия и Тонга, които обмислят неговото въвеждане, трябва настоятелно да бъдат призовани да спазват човешките права“, добавя Каламар.
Силата на гражданския натиск
Въпреки нарастващия брой екзекуции, има и положителни сигнали – смъртното наказание през 2024 година е било изпълнявано само в 15 държави, което исторически е най-ниската цифра в тази статистика. Общо 113 държави са го отменили напълно, а 145 държави са го премахнали от законодателството си или не го използват на практика.
През 2024 година, например, Зимбабве отмени смъртното наказание за обикновени престъпления, а повече от две трети от държавите членки на ООН подкрепиха глобален мораториум върху неговото изпълнение. В Малайзия реформите доведоха до намаляване на броя на осъдените на смърт с над 1 000 души.
Силата на гражданското участие беше видима и в случая с Ивао Хакамадa, който беше оправдан в Япония след почти 50 години, в които живя със смъртна присъда. През март 2025 година щатът Алабама помилва Роки Майерс – афроамериканец, осъден на смърт – благодарение на неуморната кампания на семейството и адвокатите му, както и на активисти и обществото.
„Когато хората решат да се борят срещу смъртното наказание, резултатите идват. Независимо от желанието на някои лидери да запазят тази варварска практика, светът се променя. Въпрос е на време тя напълно да изчезне“, завършва Каламар.