Думите ти могат да променят животи. Ето как.
Всяка година хора от целия свят се включват в кампанията на Амнести Интернешънъл „Пиши за права“.
Много е лесно да постигнеш голяма промяна като направиш нещо „малко“. Не отнема много време – всичко, което трябва да направиш, е да изпратиш писмо, да публикуваш пост или да подпишеш петиция. Наистина, толкова е лесно да промениш света!
Откакто „Пиши за права“ стартира през 2001 г., милиони хора промениха животите на тези, чиито права са отнети. През последните 20 години в рамките на кампанията бяха извършени повече от 56 милиона действия (писма, постове, подписи за петиции), а над 100 души, подкрепени от „Пиши за права“, постигнаха положително развитие на своите правни казуси.
Привилегия е да се наблюдава как вашите действия носят промяна.
Вижте кои са невероятните личности, чиито животи бяха променени към по-добро и какво означава за тях силата на това да сме заедно.
Свобода за артистка и анти-военна активистка
След много широка обществена кампания, Александра (Саша) Скочиленко, артистка и активистка против войната, беше освободена при историческа размяна на затворници през август 2024г. Споразумението беше сключено между Русия и Беларус, от една страна, и Германия, Норвегия, Полша, Словения и САЩ, от друга.
Аз съм тук благодарение на вас.
Александра (Саша) Скочиленко
Руските власти арестуват Саша през април 2022 г. заради това, че подменя цените на стоките в хранителен магазин с такива, даващи информация за руското нападение над Украйна. Тя е обвинена в разпространение на „невярна информация“ относно военните действия на държавата.
„Искам да изкажа огромна благодарност на Амнести Интернешънъл. Трудно е да опиша благодарността си с думи, защото, до голяма степен, аз съм тук благодарение на вас,“ са думите на Саша.
Оправдана защитничка на права на човека
Рита Карасартова е борец за човешки права и експерт по гражданско управление от Киргистан. В продължение на повече от десетилетие тя посвещава живота си на оказване на независима правна помощ на хора, чиито права са били нарушени.
Благодаря на всички вас.
Рита Карасартова
Рита е арестувана заедно с още 26 души заради протест срещу ново споразумение за териториалните граници, даващо на Узбекистан контрол върху сладководен водоем.
Обвинени за опит за „насилствено сваляне на правителството“, наказуем с максимална присъда от 15 години затвор, Рита и още 21 подсъдими са оправдани на 14 юни 2024.
„Искам да изкажа своята огромна, огромна благодарност. Вашите навременни действия – писмата, петициите, подписите, и огромният брой писма, които стигнаха до съда, до прокуратурата, – бяха от изключително значение,“ казва Рита.
“Всички се почувствахме окуражени… Разбира се, оправдателната присъда беше напълно неочаквана. Дори не мога да го осъзная. Обмисляхме какви ли не сценарии, различни развития на ситуацията, но не сме предполагали, че е възможно да бъдем оправдани. Благодаря на всички ви.“
Издадена студентска виза
През август 2017 армията на Мианмар започва унищожително преследване на рохингите – мюсюлманско етническо малцинство, което с десетилетия търпи дискриминация от страна на държавата. Над 620 000 рохинги бягат в Бангладеш, след като държавните сили за сигурност започват кампания на насилие срещу тях – убийства на неизвестен брой души; изнасилвания на жени и момичета рохинги; миниране с противопехотни мини; изпепеляване на селища.
Със страх за живота си, Монг Сайедолах, тогава 17-годишен, и семейството му вървят пеша 15 дни до Бангладеш, където достигат бежанските лагери при град Кокс Базар. Движен от желанието си да стане адвокат, Сайедолах решава да търси справедливост за страданията, на които става свидетел.
Едновременно с обучението си, той започва кампания, с която призовава компанията собственик на Фейсбук, Мета, да поеме отговорност за това, че алгоритмите на платформата са спомогнали за разпространение на пропаганда против рохингите, което е спомогнало за подстрекаване на военното насилие в Мианмар.
С кампанията си Сайедолах призовава Мета да заплати репарации, включително финансиране на обучителни програми в бежанските лагери в Кокс Базар, с надеждата, че образованието би спомогнало за възстановяване на разбитите животи на хората в неговата общност.
През 2023 Сайедолах бе изправен пред сериозни заплахи за сигурността си в бежанския лагер. Заедно с партньорите от Victim Advocates International и Dev.tv, Амнести Интернешънъл успя да осигури ресурсите за гарантиране на сигурността на Сайедолах. Чрез Глобалния Екип за Подкрепа на Амнести, той получи спешната финансовата помощ, от която имаше нужда, за да осигури безопасността си през годината.
Особено съм благодарен на много хора […], без чиято подкрепа преминаването през това изпитание нямаше да бъде възможно.
Монг Сайедолах
През август 2024 Сайедолах получи студентска виза и се премести в САЩ, за да учи. Той кацна в Ню Йорк на 19 август 2024 г. и в момента е международен студент в Университета на Ню Йорк.
Амнести положи много усилия в подкрепа на кандидатстването на Сайедолах в университета – което нямаше да бъде възможно без вашата помощ!
„Изказвам най-сърдечни благодарности на своите родители, семейство, приятели, роднини, както и на всички доброжелатели, които ме окуражаваха да продължа да се боря. Специално съм благодарен на всички хора и организации, включително на Амнести Интернешънъл, без чиято подкрепа нямаше да успея да премина това изпитание“, казва Сайедолах.
Според Мей Керълън, Старши Ръководител Кампания за „Пиши за права“ на Амнести:
„В Амнести постигаме най-голям успех, когато работим заедно със защитници на човешките права, които са в риск, като Сайедолах, подкрепяйки ги в най-тежките им моменти и борейки се гласовете им да бъдат чути.
„Много благодаря на всички, които подпомогнаха случая на Сайедолах чрез „Пиши за права“ и попречиха каузата на рохингите да бъде забравена от международната общност. Благодарение на кампанията Сайедолах е първият представител на рохинга, който получава студентска виза, докато все още се намира в бежански лагер в Бангладеш.“
Тази година кампанията в България ще се съсредоточи върху шест личности от целия свят. Случаите включват от политическа активистка в Беларус до защитничка на правата на жените в Саудитска Арабия и общото между тези вдъхновяващи хора е, че правата им са били нарушени.
Както е видно от историите разказани по-горе, всяка стъпка, предприета в рамките на кампанията, има огромно значение. Така че, моля ви, напишете писмо, подпишете петиция, или споделяйте нашите постове в социалните медии. С ваша помощ се надяваме да променим животите на още повече хора тази година.“